Malý zázrak néti

07.02.2021

Řešíte častá nachlazení nebo nepohodlí v nosní dutině? Máte alergii nebo se vám hůř dýchá? Nebo byste byli rádi preventivní v době, kdy je venku méně sluníčka a všeobecnou pohodu vystřídá období nachlazení?

Existuje něco, co vám může skutečně udělat dobrou službu a výsledky kvitují i odborníci (ORL lékaři).

Néti nebo džala néti patří k očistným technikám zvaným šatkarma (šestero očistných technik neboli krijí). Pataňdžali v Jógasútře 2.40-41 říká: "Vnější a vnitřní čistotou (sauča) získá jogín odstup od svého těla a nelnutí k tělům druhým. Kromě toho dosáhne očistou sattvy dobrosrdečnosti, jednobodovosti mysli, ovládnutí smyslů a schopnosti bezprostředně nazírat na átman (átmanadaršana)." 

Néti je stará indická tradice pocházející z ájurvédy a napomáhá dobré praxi pránájámy a cvičení ásan. Je to očista nosních dutin, kterou rozdělujeme do dvou způsobů (podle jejího provedení). Džala (jala) néti je očista slanou vodou a sútra néti je očista provázkem. Nás bude zajímat právě očista slanou vodou. 

V místě dutin, vrchní části hlavy se nachází oblast, která hovoří o našem vnímání, pozorování, vidění a vědění. Schopnost vidět (uvidět) rozdíl mezi skutečnou realitou a iluzí (závojem). Je zde manažer:) - ten, kdo vede. A koho? Nás, jsme to my, ale ne vždy plně vědomí, když u nás dochází ke změnám v ohledu na zdravotní stav. Můžeme říci, že sebevědomí znamená pocit naplnění a síly plynoucí z našeho rezervoáru.

"Je-li jogín v provádění ásan (pozn. jógových pozic) jistý a upevněný a ovládá-li své smysly, pak by měl dle pokynů (...) začít s pránájámou a dbát na to, aby jedl jednoduchou a výživnou stravu. Je-li dech nerovnoměrný, myšlení ochabuje. Je-li dech pevný, pak je pevné i myšlení. Aby se dosáhlo pevnosti, musí jogín svůj dech řídit. Dokud dech sídlí v těle, je zde život. Zmizí-li dech, zmizí i život. Proto řiď svůj dech." Hathajóga pradípika (citát z knihy Jógové nétí, Fontána).

Proti čemu je néti účinná?

Néti je plně funkční proti zánětům dýchacích cest, pročištění a uvolnění v nosní sliznici, odstranění nadbytečného hlenu, zlepšení funkce řasinkového epitelu nosní sliznice a zvýšení její odolnosti, proti alergiím, nachlazení a zejména pro stimulaci správného dýchání. Při proceduře se využívá léčivá síla vody a soli a díky léčivému doteku skrze nosní sliznici dochází k pročištění a vzniku čistého prostoru pro proudění prány energetickými kanálky (nádí), jež využíváme v pránájámě (sluneční a měsíční energie, pravá a levá nosní dírka, levá a pravá mozková hemisféra, pingala a ida). Vzhledem ke jmenovanému výčtu dochází k narušení nejen prány, ale i mozkové soustavy, tedy prostoru celé hlavy. Prána je transportovaná právě dechem, proto je více než důležité mít nosní sliznici v pořádku.

Nos je s mozkem spojen skrze čichový lalok, proto tedy dochází k čištění nosu, očí, uší a dutin. Néti působí aktivačně na psychiku, dráždí reflexogenní zóny a stabilizuje autonomní systém. Pomáhá ke zjemnění čichu i chuti. Čistí hlavu nejen od usazenin, ale i od myšlenek. Podle Hathajógy pradípiky dokonce pomáhá k jasnovidnosti a odstraňuje nemoci, které se projevují na úrovni hrdla.

Souměrným dýcháním dochází k rovnováze mezi pravou a levou nosní dírkou, vzniká tak rovnováha mezi sluneční a měsíční drahou (pingala a ida), rovnováha v práně - tedy i sympatikem a parasympatikem. Samotné dýchání harmonizuje a vytváří klid a pohodu, pokud mu nic nestojí v cestě, nebo mu nic do cesty nestavíme.. Dech je odrazem nás samých. Je-li klidný, pak se i my stáváme klidnými..


Jak na to?

Technika se provádí ráno (nejlépe nalačno) po očistě úst, zubů a jazyka. Lze ji opakovat v případě nachlazení i několikrát za den.

Zamícháme do půl litru vody jednu čajovou lžičku soli (kvalitní - mořská nebo himalájská). Voda by měla být tak akorát (čistá, převařená nebo odstátá). Nesmí být studená, protože stahuje a neuvolňuje, a neměla by být ani příliš teplá, ve sliznici by to bolelo. Nejděte teplotu, která je podobná tělu. Je to otázka praxe, časem to budete míchat rovnou v konvičce a bude to rychlé, protože už budete mít v ruce jak teplotu, tak i množství soli. Do konvičky (koupíte ji snadno na internetu v různých materiálech) nalejeme obsah roztoku a nad umyvadlem proléváme nos. Začínáme postupem obdobně jako při pránájámě - první proléváme levou nosní dírku a poté pravou nosní dírku. Hlava by měla být nakloněná tak, aby bylo ucho výrazně níž než nos. Voda protéká 0 - 20 vteřin a vy dýcháte ústy (ústa otevřená). Po prolití levé nosní dírky nechte vodu vykapat, a pak opakujte na druhou stranu včetně vykapání. Není vhodné hned bezprostředně začít smrkat. Chviličku počkejte. A nemějte z toho strach, to je první zbytečná brzda před uvolněním příčiny. Zvládají to skvěle i děti. Mnohdy dochází ke změně už jen tím přístupem odhodlanosti a aktivity.

Typ pro vysušení nosu, pro citlivé jedince s dutinami:

Předklon do vodorovné polohy, prstem zavřeme jednu nosní dírku, rychle nadechneme a vydechneme s opakováním 10x. Poté to samé s druhou nosní dírkou.


Kontraindikace:

Ti, kteří trpí častým krvácením z nosu nebo ti, co mají opakující se záněty vedlejších nosních dutin, by se měli poradit s lékařem.