Lekce jógy - jak naložit s tolika názvy?

12.04.2019

Pojďme si představit lekce, tedy jejich názvy a koncepty, na kterých se můžeme společně potkat. V dnešní době vzniká nespočet různých jmen jógy, čímž dochází k jejich odlišnosti v chápání. Abychom si to hned na úvod zjednodušili, tak vše je jedna jóga - hatha jóga. Pokud bychom chtěli zabrouzdat do dob minulých a dojít ke vzniku konceptu hatha jógy, byli bychom v době středověku na poli Indie. Zde vznikla Hatha Yoga Pradipika jako spis, který v sobě nese ásany (pozice), pránajámu (dechové techniky), mudry a bandhy (gesta rukou a zámky v těle) a šatkarmy (očistné techniky). Samotný název co do etymologického hlediska můžeme rozebrat několika způsoby, přesto si vysvětlíme ten nejsrozumitelnější - "ha" znamená Slunce, mužský element, teplo, energii, yang, zatímco "tha" je zástupcem Měsíce, ženský element, chlad, klid, jin. Vedle středověkého spisu jde úzce spolu s hatha jógou jistým vzájemným prolínáním právě rádža jóga, která se nazývá též jógou "královskou". Jde o osm stupňů vycházející ze spisu Jógasútra od Pataňdžaliho, což si pro sebe můžeme zařadit do mnohem staršího období přibližně 200 let př. n. l. Rádža jóga v sobě zahrnuje taktéž ásany, pránajámu a mnohé další. Nicméně zůstaňme u našeho fyzického těla, se kterým na lekcích pracujeme, a objasněme si, co jsou tedy další názvy.

"Gram praxe je cennější než tuna teorie."

Ráda bych celý pohled zjednodušila tím, že ty podstatné věci jsou jednoduché a srozumitelné. Pouze jsme přistoupili k předpokladu, že takto lze shrnout základní půdu pro pochopení dalšího názvosloví. Hatha jóga je tedy ideální pro začátečníky, neboť má klidnější tempo s důrazem na správně dýchání, přičemž dochází k čištění, posilování a zklidňování mysli. Jde o vytváření rovnováhy mezi tělem, myslí a duší. Jistý balanc přináší harmonii, klid, uvnitřnění a spokojenost.

Přejdeme k "další" józe - ashtanga jóga (celým názvem ashtanga vinyasa jóga). Tato jóga byla poskládána T. Krišnamačárjou z rukopisu Jóga Korunty a předána jeho žákovi K. Pattabi Joisovi, který ji představil západnímu světu. Jde o ucelený systém, který je rozdělen do několika sérií v přesném sledu pozic (ásany). Jednotlivé pozice jsou propojeny s dechem (vinyasa), v každé pozici směřujeme pohled (dristhi) a v těle používáme energetické zámky (bandhy). Ashtanga je dynamickou formou jógy, která přináší sílu, pevnost a pružnost (nejen ve vztahu k tělu) a jejím benefitem je očištění těla od toxinů a usazenin. Tradiční formou je styl Mysore, kde žák cvičí sám podle svého dechu a učitel pouze dopomáhá do pozic.

Vinyasa jóga vznikla ovlivněním ashtangou, proto je dynamičtější formou vedle statičtější hatha jógy. Důraz je kladen na dech (vinyasa), který je nosným prvkem spolu s pozicemi (ásanami). Podobně jako u ashtangy se dýchá udždžají dechem a lekce prochází plynule až do konce. Jde o tanec dechu a pohybu podobně jako je to u ashtanga jógy jen s volnějším směrem.

Ať už si vyberete jakoukoliv lekci, vše je o základním stavebním prvku, kterým je DECH. Ten je tím nejhlavnějším spojením, neboť nás drží jak pozorností v těle (v konkrétním místě), tak i v hluboké přítomnosti :) ale o té třeba jindy...

"Nejvíce o sobě jsem se naučil ve chvílích klidu a vnitřní rovnováhy. A to nejzajímavější,co jsem se naučil, bylo, kolik síly mi dá nechat některé věci být." Jan Tříska