Ékádaší – jogínský půst

S blížícím jarem přicházejí na řadu témata ohledně očisty, detoxikace, odlehčení, aby mohl do těla vstoupit příliv nové energie. Vnímání svého těla se věnuji i v ebooku Cesta k sobě.

Mně ale tak pokaždé dochází, jestli už nečistíme až příliš a zda bychom neměli spíše vyživovat, proto bych volila jemnější způsob, aby se tělo mohlo pravidelně „nadechnout“ a zastavit si tak i příliv mentálního pojídání, kdy jíme i za cenu psychické nerovnováhy (cukry).

Ráda bych vám ukázala, co mi skvěle funguje a ještě k tomu jde o velmi tradiční půst.

V Čechách můžeme znát z úspěšného kalendáře paní Kanyzové Krásná paní termín jogínský půst, který je načasován velmi podobným způsobem jako Ékádaší jen s tím rozdílem, že Ékádaší je vypočítáváno dle planet a přesného časového horizontu

Je to zkrátka čas příznivý pro skutečné odlehčení tělu a navázání kontaktu se sebou sama.

Každý 11. den po úplňku a novu je vhodný pro půst – očistu těla, mysli a ducha. Ékádaší doslova znamená „jedenáctý den“. Jde o přesně určené astrologické datum i čas zahájení a ukončení půstu dle tisícileté védské tradice.

Ve Védách je Ájurvéda jednou z Upavéd (vedlejších Véd) a tím, že je jejich součástí, je potřeba ji respektovat včetně celku, který Védy vysvětlují.

Odtud plyne i vliv Ékádaší, který je nejen příznivý na naši zdravotní stránku, ale i na duchovní oblast, proto má každé Ékádaší svoji historii a příběh, který je s ním spojen. 

Je několik úrovní půstu, při kterém je nutné se vyhnout všem obilovinám, luštěninám, všem bobům a jejich derivátům.

Jak to vypadá v praxi?

5 úrovní Ékádaší

  • 1. plný půst (nirdžala-vrata) – nepijeme ani nejíme
  • 2. půst, při kterém pijeme jen vodu
  • 3. půst, při kterém pijeme a sníme neupravené ovoce
  • 4. půst, při kterém pijeme a sníme jedno vařené jídlo za den
  • 5. půst, při kterém pijeme a jíme dle pravidel Ékádaší 

Jsou pokrmy a látky, které Ájurvéda obecně nedoporučuje konzumovat, protože nepatří do sattvické kvality – maso, ryby, vejce, cibule i česnek (rostliny zrající a rostoucí ve tmě či pod zemí), alkohol, drogy, návykové a toxické látky včetně nápojů obsahující kofein a tein. Tyto potraviny bychom neměli v době půstu konzumovat.

Jak můžou vypadat půstová jídla? Pohanková kaše s ovocem a ořechy, zapečené brambory se zeleninou a sýrem, smoothie se semínky, atd.

Ékádaší je vhodné využít pro hlubší jógovou praxi – nikoliv skrze ásany, ale strávit den duchovními činnostmi (zastavit se, dýchat, využít benefity pránájámy, mantry, meditace).

 

Přerušení půstu

Přerušení půstu je možné právě tím, čeho jsme se zdrželi – tedy obilovinami a luštěninami, v přesně stanoveném čase druhý den na Dvádaší. Přesné termíny naleznete i na naší facebookové stránce, kde se zároveň podporujeme – nejste na to sami, pokud půst držíte také.

Následující Ékádaší

  • 6.2.2024 (přerušení 7.2. 7:27 – 9:34)
  • 19.2.2024 (přerušení 20.2. po 11:50)
  • 6.3.2024 (přerušení 7.3. 6:34 – 10:22)
  • 21.3.2024 (přerušení 22.3. 6:02 – 10:08)

Někdy není potřeba, abychom ze sebe vydávali maximum a jeli nadoraz. Často je to o komplexnosti a rovnováze. Inteligentní vybalancování mezi tím co přijímám (dostávám) a co dávám.

[fb_tlacitka]

Lucie Huříková
Pomáhám objevit esenci sebe samého skrze cestu jógy. Učím, jak pracovat se svým dechem, tělem a myslí, aby dopomohly k nalezení vnitřní spokojenosti, lásky a šťastného života. Má práce je posláním a štěstím zároveň – nejvíce se o sobě dokážeme naučit ve chvílích klidu a vnitřní rovnováhy.

Více o Lucii si přečtete zde

Lucie je dcera, manželka laskavého muže, matka dvou krásných duší, přítelkyně, průvodkyně, studentka překrásné školy života, která miluje jógu a cestování – nejen do různorodých koutů Matky Země, ale i po „mapě“ svého těla, což má mnohdy vlastní souvztažnost.

Je autorkou ebooku, Cesta k sobě online jógového balíčku Jógové lékárničky a provází jógou po krásných místech

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.