Diwali - svátek světel

24.10.2022

Zítra je jeden z největších a nejdůležitějších védských festivalů roku: Diwali. 

Diwali nebo Dīpāvalī doslova znamená "řada světel". Symbolizuje a oslavuje duchovní vítězství světla nad temnotou (jyoti nad tamas), moudrost nad nevědomostí (vidyā nad avidyā) a dobra nad zlem (dhārma nad adhārma). Řada světel také označuje čakry zarovnané v páteři, kde se tělo a duch rozsvítí v harmonii s kosmickou inteligencí, aby následně podpořil fyziologii, aby mohl provádět svou nejvyšší dharmu (relevantní spontánní správnou akci).Právě v den Diwali se Rāma, vzor spravedlnosti a dharmy a jeden z hlavních avatárů Pána Višnua (Božského ochránce), se vrátil do svého domovského města Ajodhja poté, co jeho armáda porazila síly zlého krále Rāvany na Lance.

Po jeho návratu do Ajodhji se lidmi rozsvítily řady ghí lamp, aby přijali Rāmu a jeho manželku Sītu a zbytek jeho milované rodiny i doprovodu po 14 letech ve vyhnanství v divočině. V epické bitvě, která se odehrála, Rāma a jeho stoupenci stojí za světlem, moudrostí, neochvějnou cností a dharmou, zatímco Rāvanova armáda představuje temnotu, ignoranci, neřest a adharmu. Světlo znamená čistotu, vědění, bezpodmínečnou lásku a přívětivost. 

Osvětlení "diya" (zemitost ghí - olejové lampy) nám pomáhá oživit se a spojit se se světlem uvnitř našeho Já tím, že vneseme světlo do našich životů, rozptýlíme temnotu, ať už se objeví v jakékoliv podobě. V tento den je také příznivé uklidit a vyzdobit váš domov, což evokuje hodnotu Śrī Lakšmī (Sītu), která se vrátila domů.

Přeji vám všem šťastné Diwali. Ať světlo života plynoucí z vašeho vědomí svítí dál a nakazí svou příchutí a zářivostí celý váš svět.

Jay Šrí Ráma

Jay Šrí Síta